A gyülekezet születése, története

Pesterzsébeten (Erzsébetfalván) 1885-ben tartották az első protestáns istentiszteletet. Ekkor még a református egyházzal közös utakat jártak az evangélikusok, de ahogy erősödött az evangélikus közösség, egyre inkább felvetődött a gondolat, hogy az önállósulás útjára kellen lépni, a Pesti evangélikus egyház támogatásával. 1899-ben alakult meg az első, ekkor még ideiglenes, önálló presbitérium, mely 1900 április 1-én tartotta első ülését. Szeptember 30-án pedig felolvasták az erzsébetfalvai evangélikus egyházat fiókegyháznak kimondó határozatot. Maroknyi, de elszánt, elkötelezett evangélikus hívő hordozta a gyülekezet szervezését. Az 1904.évi népszámlálás alapján Erzsébetfalván 362 evangélikus volt.

1901-től Horváth Lajos hitoktató lelkész járt ki istentiszteleteket és konfirmandus órákat tartani. Igen hamar, már 1901-ben templomépítési terveket dédelgetett a gyülekezet. Mindemellett felismerték, hogy a gyülekezet jövője szempontjából igen fontos a hitoktatás megfelelő működése. Az ezirányú erőfeszítések eredményeként 1903-ban már 20 konfirmandusa volt a gyülekezetnek. Mindezek ellenére, mivel az önálló missziói egyházzá alakulás nem valósulhatott meg, a Kispesttel közös egyház szerveződésének lehetőségét vetették fel. Így 1908-ban Kispest és Erzsébetfalva evangélikusai egy missziói körré lettek, a missziói lelkészi szolgálatot Máté Károly látta el. A közös gyülekezeti élet kölcsönösen jó hatással volt a gyülekezetek életére, fejlődésére. Mindez ideig a Kálmán utcai iskolában tartották istentiszeleteiket, amely az 1910-es években második felére már nagyon szűk volt a növekvő gyülekezetnek. Folyamatosan napirenden tartották tehát a templomépítés ügyét, folyamatosan, éveken keresztül tartottak erre a célra gyűjtést. A gyülekezeti munka közben olyannyira megnövekedett a két gyülekezet létszámának növekedésével, hogy mindkét gyülekezet úgy látta, elérkezett a különválás ideje.

1919-ben került a gyülekezetbe Falvay Jenő hitoktató-majd később parókus lelkész. Szolgálati terület kiterjedt Csepel, Soroksár, Dunaharaszti, Ráczkeve, Szigetszentmiklós, Taksony, Tököl szórványokban lakó evangélikusságra. Az ő szervező munkája segítségével 1922-ben vált Pesterzsébet önálló anyaegyházzá. A gyülekezet a kezdetektől tervezte egy templom, majd parókia építését. Ezt a vágyat erősítették iszontagságos idők is, pl. amikor a proletárdiktatúra alatt hónapokig nem engedték a gyülekezetet a Kálmán úti iskolába belépni. Időközben 1923. október 27-én Erzsébetfalva város lett Pesterzsébet néven. Ekkorra már minden felekezetnek volt temploma, csak az evangélikusoknak nem. Minden követ megmozgatva gyűjtötték össze a szükséges anyagi fedezetet, s így kezdődhetett meg végül a munka. 1926. június 6-án ünnepelték az építendő új templom alapkőletételét, és fél év múlva, karácsonyra a templom fel is épült. A templomot Raffay Sándor püspök szentelte fel 1926. december 26-án. Ebben a templomban prédikált végleges elhallgattatása előtt utoljára Ordass Lajos püspök, 1958. június 15-én.

A soroksári gyülekezet Falvay Jenő szolgálata alatt is már Pesterzsébet (Erzsébetfalva) gondozása alatt állt. A 2000-es évek végén hivatalosan és végérvényesen Pesterzsébethez csatolták. 2017-ben Soroksár területén plántáló gyülekezet szervezését indította el az Egyházkerület. Ez a szolgálat jelenleg is zajlik, melynek keretében a gyülekezet építése mellett (heti rendszerességgel istentiszteletek, iskolákban hittanórák, 2019. februárjától gyülekezeti bábcsoport elindulása, ünnepekhez köthető missziós alkalmak, a kerülettel közösen is) templom építésén is fáradoznak egy megvásárolt ház átalakításával. A templom 2022 őszére épült fel, s abban heti rendszerességgel kapnak helyet az istentiszteleti és egyéb gyülekezeti alkalmak.


A gyülekezetben szolgáló lelkészek voltak:

  • Horváth Lajos lelkész, vallástanár
  • Máté Károly – 1908. január 1-től Kispest és Erzsébetfalva missziói lelkész
  • Falvay Jenő – 1919-től szolgál a gyülekezetben, 1921. február 13-tól helyettes lelkész, majd parókus
  • Dr. Szuchovszky Lajos parókus
  • Bence Imre parókus
  • Virág Gyula parókus
  • Pintér Károlyné Nagy Erzsébet parókus
  • Győri János Sámuel, Győri János Sámuelné lelkészek 1991-2017
  • Blatniczky János Dániel és Blatniczkyné Hammersberg Ganczstuckh Júlia lelkészek 2017-től
Pesterzsébeti Evangélikus Egyházközség
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.